Skip To ContentSkip To Content

    The Washington Children’s Choice Picture Book Award (WCCPBA)

    The WCCPBA was started in 1982. All Washington state K-3 students in public and private schools are welcome to vote. Students hear all 20 nominated picture books and vote for a school favorite early spring.  The school winner is submitted to the state committee. 

    • Be Kind by Pat Zietlow Miller
    • Borrowing Bunnies: A Surprising True Tale of Fostering Bunnies by Cynthia Lord
    • The Boy Who Invented the Popsicle by Anne Renaud
    • Cyril and Pat by Emily Gravett
    • Don't Call Me Bear! by Aaron Blabey
    • Llama Destroys the World by Jonathan Stutzman
    • Love, Z by Jessie Sima
    • Magic Ramen by Andrea Wang
    • My Papi Has a Motorcycle by Isabel Quintero
    • Ogilvy by Deborah Underwood
    • Once Upon a Goat by Dan Richards
    • Rescue and Jessica: A Life-Changing Friendship by Jessica Kensky
    • A Royal Ride: Catherine the Great's Great Invention by Kristen Fulton
    • Ruby Finds a Worry by Tom Percival
    • Skulls by Blair Thornburgh
    • Sweety by Andrea Zull
    • Take Your Pet to School Day by Linda Ashman
    • This is Not That Kind of Book by Christopher Healey
    • Tiny Feet Between the Mountains by Hannah Cha
    • The Very Impatient Caterpillar by Ross Burach

     

    The OTTER (Our Time To Enjoy Reading) Award

    For transitional readers in grades 1-3.  Voting is open to all K-5 students with votes submitted late spring.

    • Didi Dodo, Future Spy: Recipe for Disaster (Didi Dodo, Future Spy: #1) by Tom Angleberger
    • Isle of Misfits #1: First Class by Jamie Mae, illustrated by Freya Hartas
    • Mia Mayhem is a Superhero by Kara West
    • Sparks! by Ian Boothby, illustrated by Nina Matsumoto
    • Stealing the Sword! (Time Jumpers, book #1) by Wendy Mass
    • Truman the Dog (My Furry Foster Family, book #1) by Debbi Michiko Florence

     

     The William C. Towner Award

    Informational text for grades 2-6. The Towner Award is named after Bill Towner, longtime Seattle librarian and mentor to dozens of librarians. Bill worked with thousands of students from all backgrounds and taught all of them his love of literature. Bill showed us how caring teachers and librarians can make a difference.   Student votes are submitted to the committee (late spring).  

    • Comics: Easy as ABC - The Essential Guide to Comics for Kids by Ivan Brunetti
    • Evelyn the Adventurous Entomologist: The True Story of a World-Traveling Bug Hunter by Christine Evans
    • Gross as a Snot Otter: Discovering the World’s Most Disgusting Animals by Jess Keating
    • The Important Thing About Margaret Wise Brown by Mac Barnett
    • Nic Bishop Big Cats by Nic Bishop
    • The Roots of Rap: 16 Bars on the 4 Pillars of Hip-Hop by Carole Boston Weatherford
    • Summer Green to Autumn Gold: Uncovering Leaves’ Hidden Colors by Mia Posada
    • What a Waste: Trash, Recycling, and Protecting our Planet by Jess French
    • The Wonders of Nature by Ben Hoare
    • Your Amazing Digestion from Mouth through Intestine by Joanne Settel

     

    LogoThe Sasquatch Award

    Grades 4-6 can participate in the voting process by reading at least two of the nominees.  Individual votes are submitted to the committee (mid-spring).

    • FInding Langston by Lesa Cline-Ransome
    • Saving Winslow by Sharon Creech
    • Thisby Thestoop and the Black Mountain by Zac Gorman
    • Ban This Book by Alan Gratz
    • Junior Ninja Champion: The Competition Begins by Catherine Hapka
    • The Season of Styx Malone by Kekla Magoon
    • Nowhere Boy by Katherine Marsh
    • Bob by Wendy Mass and Rebecca Stead
    • Chester and Gus by Cammie McGovern
    • Explorer Academy: The Nebula Secret by Trudy Trueitt
    • Front Desk by Kelly Yang

     

    YRCA logo Young Reader’s Choice Award (YRCA)

    Since 1940 young readers in the Pacific Northwest have been participating in the YRCA sponsored by the Pacific Northwest Library Association.  It is the longest-running children’s choice book award and the only international award with young readers in both the United States and Canada participating in the program.  Any grade 4-12 student who has read (or heard) one or more titles can vote (April-May).

    • Sweep: The Story of a Girl and Her Monster by Jonathan Auxier
    • The Serpent's Secret by Sayantani DasGupta
    • Granted by John David Anderson
    • Small Spaces by Katherine Arden
    • Arlo Finch in the Valley Of Fire by John August
    • Wings of Fire: The Dragonet Prophecy by Tui Sutherland, adapted by Barry Deutsch and Rachel Swirsky (Graphic Novel)
    • Positively Izzy by Terri Libenson
    • Inkling by Kenneth Oppel